Zvláštní i všední příběhy obyvatel Prahy v českém povídkovém filmu.
Režie: Zbyněk Brynych. Scénář: Vladimír Kalina. Hrají: Josef Beyvl, Vlastimil Brodský, Jaroslav Marvan, Fanda Mrazek a další.

Koncem 50. let natočil režisér Zbyněk Brynych dva žánrově podobné filmy, oba podle námětu Vladimíra Kaliny: mezinárodně oceňovanou Žižkovskou romanci (1958) a povídkový snímek Pět z milionu (1959). Pětice samostatných příběhů je situována do tehdejší Prahy a zachycuje všední život obyvatel velkoměsta. Povídka Mistr a dvacátý učedník líčí příběh klasického generačního konfliktu mezi despoticky přísným pokrývačským mistrem a jeho svěřencem. Odehrává se z valné části na věži malostranského chrámu sv. Mikuláše. Příběh Každý den je neděle představuje čilého důchodce, který se pachtí za drobnými příležitostnými výdělky. Povídka To zavinil Bonifác vypráví o dvojici manželů, kteří si rok co rok připomínají výročí seznámení a příslušný den (na svatého Bonifáce) si opakují vše, co před lety prožili. Příběh Otrhaná písnička vypráví o dvou stárnoucích muzikantech, zatímco lyrická Pavučina zachycuje pocity poprvé zamilované mladičké dívky. V hlavních rolích uvidíme několik legend českého filmu (Jaroslava Marvana, Františka Kreuzmanna, Fandu Mrázka) a představitele tehdy nastupující herecké generace (Valentinu Thielovou, Jana Třísku, Luďka Munzara, Karlu Chadimovou).

Režie: Zbyněk Brynych. Scénář: Vladimír Kalina. Hrají: Josef Beyvl, Vlastimil Brodský, Jaroslav Marvan, Fanda Mrazek a další.

Napište nám