Osudy tří zběhů v době prusko-rakouské války. Filmový přepis povídky Aloise Jiráska.
Režie: Miloš Makovec. Scénář: Jiří Brdečka, Jiří Kolář, Otomar Krejča, Miloš Makovec. Hrají: Gustáv Valach, Stanislav Fišer, Vladimír Hlavatý, Radovan Lukavský a další.

Tři tereziánští vojáci – kyrysník, pěšák a husar – se náhodně setkají v lesích za prusko-rakouské války. Válka na každém z nich zanechala hluboké stopy. Kyrysník je dezertér na útěku, zatímco pěšák se chce jen podívat na pár dnů domů za svou milou Baruškou, kterou sedm let neviděl. Husar odmalička zná jen vojenské prostředí a pronásleduje ho vzpomínka na dítě, které v opilosti vlastníma rukama zabil. Vojáci naleznou dočasný úkryt v chalupě sedláka Jíry. Ukáže se, že Jíra si před třemi lety vzal za ženu právě pěšákovu Barušku. Když se všechno vysvětlí, musejí tři "ztracenci" vzít opět do rukou zbraně, kterých se již nechtěli dotknout. To když stavení začne rabovat horda nepřátel...

Předlohou filmu Miloše Makovce z roku 1956 byla novela Aloise Jiráska, čerpající námět z doby vlády Marie Terezie. Jako asistentka režie na filmu pracovala budoucí první dáma českého filmu Věra Chytilová.

Uvedením tohoto snímku si připomínáme 100 let od narození režiséra Miloše Makovce.

Napište nám