Přátelství na život a na smrt ve filmové adaptaci povídky Františka Kožíka.
Režie: Čeněk Duba. Scénář: Čeněk Duba, František Kožík. Hrají: Josef Bek, Miroslav Homola, Svatava Hubeňáková, Miloš Nesvadba a další.

Příběh o přátelství na život a na smrt zachycuje skutečnou událost, ke které došlo v zasněžených Krkonoších v roce 1913. Aktéry dramatu byli Bohumil Hanč, jeden z našich prvních lyžařských závodníků, a jeho přítel Václav Vrbata. Děj filmu se odehrává mezi roky 1912 a 1913 a je zarámován dvěma mezinárodními závody v běhu na 50 km. Bohumil Hanč chce po vítězství v roce 1912 na prosby své ženy Slávky závodění zanechat. V roce 1913 se na závody přihlásí silní zahraniční soupeři, proto Bohumil podlehne prosbám kamarádů a rozhodne se naposledy jet. Při závodech se však změní počasí. Začne vát silný vítr a sněžit, přijde krutý mráz a pro závodníky to znamená boj o holý život...

Na motivy povídky Františka Kožíka Synové hor natočil stejnojmenný film v roce 1956 režisér Čeněk Duba. Pro dvojici nerozlučných kamarádů si vybral Josefa Beka a Jiřího Valu, dále se setkáte s Jaroslavem Vojtou, Svatavou Hubeňákovou a dalšími oblíbenými herci té doby.

Napište nám