Příběh Ondřeje Zmeškala, prvního nevidomého sportovce na světě, který úspěšně dokončil celou trať nejslavnějšího cyklistického závodu.
Režie: Rostislav Málek. Scénář: Ondřej Zmeškal.
Tour de France ve tmě

Od té doby, co přišel o zrak Ondřej Zmeškal předává lidem na přednáškách nebo skrze film a sportovní vítězství svůj životní příběh, aby je motivoval a inspiroval. Provází ho spousta životních pádů a nejistot, vedle toho je ale lemován i mnoha úspěchy a osobními vítězstvími. Tragická ztráta zraku a silná vůle věci nevzdávat ho znovu dovedly k tomu, co ho vždycky naplňovalo. Vypráví o vůli a chuti bojovat.

Pochází z Nového Telečkova. Když ve dvaceti letech náhle ztratil zrak, nebylo to lehké období, ale sport ho vrátil znovu do hry. Od prvních krůčků s vodicím psem Blackem a běhů na krátké vzdálenosti po boku traséra se dopracoval až k účasti na výkonnostně náročných celosvětových závodech.

Jak? „Jednoho dne jsem se zkrátka rozhodl, že místo truchlení nad svým osudem začnu pomáhat dalším lidem se zdravotním postižením a stanu se pro ně živoucí motivací, proč to nezabalit.“, říká Ondřej.

Rád si dává výzvy, abych sobě, ostatním nevidomým i vidícím lidem ukázal, že s vytrvalostí se dá zvládnout vše. S touto myšlenkou a za pomoci traséra (spojence, který mu při běhu dělá „náhradní oči“) v roce 2016 úspěšně dokončil Maraton na Velké čínské zdi – podle žebříčku organizace Albatros Adventure Marathons jeden ze sedmi nejnáročnějších maratonů světa. Získanou medaili ze závodu např. následně vydražil ve prospěch malého chlapce trpícího svalovou dystrofií.

Kromě dalších výzev, jako první nevidomý na světě také na tandemovém kole s trasérem úspěšně dokončil v roce 2021 celou trať nejslavnějšího cyklistického závodu Tour de France. Film „Tour de France ve tmě“ vypráví příběh tohoto výjimečného závodu.

Napište nám