Jediné, co mu zbylo, jsou čtyři stěny a vlastní myšlenky. Když vězení dostane Oscara Wildea na pokraj šílenství, zjeví se mu jeho mladší já.
Režie: Trevor Nunn. Hraje: Toby Stephens.
Vězeň číslo C33

Píše se rok 1896 a slavný dramatik, prozaik, básník a esejista Oscar Wilde si v žaláři v Readingu odpykává dvouletý trest, k němuž byl odsouzen o rok dříve za hrubý přečin proti mravopočestnosti (jak tehdejší zákon nazýval homosexuální pohlavní styk). Vězení Wildea téměř zlomilo a uvrhlo do hlubin zoufalství. Nelidskými podmínkami zdeptanému muži se v horečnatém stavu blízkém šílenství zjeví jeho mladší, sebevědomé já. V rozhovoru s ním Wilde bilancuje svůj život a svádí zápas o znovunalezení důstojnosti.

Komorní drama pro jednoho herce natočil pro britskou BBC podle scénáře Stuarta Petersona, plného odkazů a citací z Wildeova díla, uznávaný divadelní a filmový režisér Trevor Nunn, který celých osmnáct let zastával funkci uměleckého ředitele slavné Royal Shakespeare Company a v roce 2002 byl za mimořádný přínos britské divadelní scéně povýšen do rytířského stavu. V ústřední „dvojroli“ podává strhující výkon známý anglický herec Toby Stephens.

Napište nám