Vokální a orchestrální skladby Kurta Weilla inspirované dusnou atmosférou Výmarské republiky v londýnské Barbican Hall.
Rattle řídí Londýnský symfonický orchestr

Britský dirigent Sir Simon Rattle, se narodil 19. ledna 1955 v Liverpoolu. V současnosti působí jako hudební ředitel a šéfdirigent Londýnského symfonického orchestru, s nímž v roce 2022 natočil scénickou hudbu Kurta Weilla spolu se svou manželkou, českou pěvkyní Magdalenou Koženou. Zlatým hřebem koncertu v londýnské koncertní síni Barbican Hall je satirický vokální cyklus Sedm hlavních hříchů, kde vedle Kožené účinkuje mužský kvartet zpívající ve složení: Andrew Staples, Alessander Fisher, Ross Ramgobin a Florian Boesch. Kromě toho uslyšíte pod Rattleovou taktovkou hudbu a písně z Brechtovy Žebrácké opery a ledový hněv skladby Smrt v lese. To vše charakterizuje temnou atmosféru Výmarské republiky (Weimarer Republik), jejíž krizová existence byla ukončena v roce 1933 nástupem fašismu v Německu.

Sir Simon Rattle působil mezi lety 2002–2018 jako šéfdirigent Berlínských filharmoniků. Studoval na Royal Academy of Music, řídil Birminghamský městský symfonický orchestr. V roce 2012 vystoupil spolu s Londýnským symfonickým orchestrem na zahájení Letních olympijských her v Londýně.

Dne 1. května 2013 řídil slavnostní Prvomájový koncert Berlínských filharmoniků ve Španělském sále Pražského hradu. Jeho manželka Magdalena Kožená při něm přednesla Biblické písně Antonína Dvořáka. Koncert byl vysílán mnoha televizními a rozhlasovými stanicemi, mj. v Česku, Německu a Japonsku.

Napište nám