Boulez, Wagner, Widmann a Beethoven v podání jednoho z nejstarších světových orchestrů pod taktovkou slavného dirigenta.
Barenboim řídí Staatskapelle Berlín

Staatskapelle Berlín (Státní kapela) je patrně nejstarší hudební těleso na světě. Jeho kořeny sahají do konce 16. století, kdy vznikla dvorská kapela při tehdy bezvýznamné rezidenci Hohenzollernů na Sprévě. Dnes jde o moderní, mezinárodně uznávaný operní a symfonický orchestr, který působí v budově berlínské Státní opery „Unter den Linden“ (Pod lipami). V září 2020 oslavil svou čtyřistapadesátiletou historii na koncertu pod taktovkou Daniela Barenboima, který funkci generálního hudebního ředitele vykonával v letech 1992-2023 a byl orchestrem zvolen „doživotním dirigentem“.

Večer byl zahájen skladbou Iniciála pro sedm žesťových nástrojů francouzského modernistického skladatele Pierra Bouleze, který se Staatskapelle Berlín často v devadesátých letech 20. století spolupracoval jako dirigent. Wagnerova opera Mistři pěvci norimberští se často objevovala v repertoáru berlínské Dvorní a Státní opery. Její předehra k prvnímu dějství začíná v brilantní C dur tónině a po několika lyrických epizodách končí velkolepým vzestupem, který vytváří slavnostní atmosféru svátečního Norimberku před hanzovní pěveckou soutěží.

Beethovenova tradice je u orchestru ještě o něco starší a sahá až do dvacátých let 19. století. K oblíbeným dílům repertoáru patří jeho sedmá symfonie, kterou Richard Wagner označil za apoteózu tance. Týká se to rychlé závěrečné věty, kde převažujícím prvkem je rytmus. Koncertní program doplní světová premiéra německého soudobého skladatele Jörga Widmanna Skoky časů – 450 taktů pro orchestr. Využívá motivů z díla skladatelova jmenovce Erasma Widmanna, který se narodil v roce 1572, tedy v době založení tělesa a reminiscence Vlčí sluje z Weberovy romantické opery Čarostřelec.

Napište nám