Světoznámý izraelský dirigent a pianista řídí Orchestr Západovýchodního divánu při provedení vrcholných symfonií salcburského génia

Daniel Barenboim, narozený 15. listopadu 1942 v Buenos Aires, pochází z argentinské židovské rodiny ruského původu. Na klavír hraje od pěti let, nejprve jej učila jeho matka, později pak jeho otec. Další učitele hry na klavír neměl. Svůj první klavírní koncert absolvoval ve věku sedmi let. Svůj koncertní debut v Evropě absolvoval ve Vídni. V roce 1952 se celá jeho rodina odstěhovala do Izraele. Dále studoval v rakouském Salcburku dirigentský obor, pak přešel do Paříže, kde se zdokonaloval ještě v komponování.

Barenboim se proslavil také svou snahou o usmíření mezi Izraelem a palestinskými Araby. Spolu s palestinským literárním vědcem, již zemřelým Edwardem Saidem, založil v roce 1999 Orchestr Západovýchodního divánu (West-Eastern Divan Orchestra), složený převážně z mladých izraelských, palestinských a španělských hudebníků, a vede jej jako dirigent. Tento orchestr má své sídlo ve španělské Seville a koncertuje po celém světě. Dne 25. srpna 2013 vystoupil Orchestr Západovýchodní diván na berlínském Lesním jevišti (Waldbühne) před 15 000 diváky.

Díky podpoře vlivných sponzorů bylo z iniciativy Daniela Barenboima přestavěno nevyužité skladiště Státní opery Pod lipami (Staatsoper Unter den Linden) v Berlíně, aby zde mohla od roku 2016 působit „Barenboimova a Saidova Akademie“ (Barenboim-Said Akademie). Zde vzniklo místo až pro 100 stipendistů, hudebníků z Blízkého Východu, a pro účinkování a zkoušky koncertní sál střední velikosti.

Jeho první manželkou byla od roku 1967 britská violoncellistka Jacqueline du Pré, která v roce 1987 zemřela na roztroušenou sklerózu. Partnerský vztah udržoval pak s ruskou klavíristkou Jelenou Baškirovovou, se kterou má dva syny. Sňatek s ní uzavřel v roce 1988, rodina žije dlouhodobě v Berlíně. Starší syn David je manažer a textař německé hip-hopové kapely, mladší syn Michael je houslista.

Daniel Barenboim je státním občanem Argentiny, Izraele, Španělska a také Palestiny.

Napište nám