Tři symfonické črty francouzského impresionisty v provedení proslulého amerického dirigenta s Orchestrem Národní akademie svaté Cecílie v Římě.

Bernsteinův římský koncert, který se uskutečnil v sále Národní akademie svaté Cecílie, nabídl svým návštěvníkům tři symfonické črty Moře francouzského impresionistického skladatele Clauda Debussyho. Dílo vznikalo mezi lety 1903–1905. Tento mistrovský kus plný orchestrálních barev a exotických harmonií je úchvatným popisem moře v jeho různých podobách a proměnách. Stejně jako Monetovo malířské zobrazení Rouenské katedrály v různých denních dobách popisuje Debussyho hudba stále se měnící vzhled a nálady moře z různých pohledů – od klidné polohy až po bouřlivou.

Leonard Bernstein (1918–1990) byl americký dirigent, hudební skladatel, klavírista, pedagog, hudební popularizátor a televizní hvězda. Patřil mezi nejvýznamnější dirigenty své doby a byl také prvním americkým dirigentem, který získal velké mezinárodní uznání. Studoval hudbu na Harvardské universitě, kterou absolvoval v r. 1939. Poté navštěvoval Curtisův institut, kde ho dirigování vyučoval Fritz Reiner. Tento obor též studoval počátkem čtyřicátých let 20. století v Tanglewoodu u Sergeje Kusevického, který ho na základě mimořádného talentu učinil svým asistentem. Krátce na to byl Bernstein pozván za dirigentský pult Newyorské filharmonie, kde pohotově zaskočil za Bruna Waltera.

Od počátku velké hudební kariéry se Bernstein též věnoval komponování. Jmenujme za všechny: písňové cykly I hate Music, La bonne cuisine (zhudebněné čtyři kuchařské recepty), tři symfonie, Chichesterské žalmy, operetu Candide, balet Fancy Free, broadwayské muzikály On the Town, Wonderful Town, West Side Story, kde na půdorysu novodobého příběhu Romeo a Julie vytvořil brilantní směsici latinsko-amerických tanečních rytmů, jazzového big bandu, swingového tance jive a expresivních milostných písní.

Napište nám