Indický dirigent řídí Beethovenův čtvrtý klavírní koncert a Schubertovu symfonii v berlínské Státní opeře Unter den Linden.
Narozeninový koncert Zubina Mehty

Indický dirigent Zubin Mehta oslavil na konci dubna 2021 v době vrcholící covidové epidemie své 85. narozeniny skutečně originálně – v prázdném hledišti berlínské Státní opery „Unter den Linden“ koncertem z děl Ludwiga van Beethovena a Franze Schuberta. Ke spolupráci si před televizními kamerami přizval argentinsko-izraelského pianistu a dirigenta Daniela Barenboima, který přednesl sólový part Beethovenova čtvrtého klavírního koncertu. Staatskapelle Berlin pak v druhé části zahrála pod jubilantovým vedením Schubertovu Symfonii C dur „Velkou“, D 944.

Zubin Mehta se narodil v Bombaji 29. dubna 1936 do vznešené hudebnické rodiny Mehli Mehty, který sám byl skvělým houslistou a zakladatelem Bombajského symfonického orchestru. V dětství se budoucí legendární dirigent učil hrát na klavír a housle a svou ambici stát se mistrem taktovky pocítil až později. Nejdříve absolvoval několik semestrů lékařského studia, teprve až v 18 letech se přihlásil na Vídeňskou hudební akademii, kde studoval u dirigenta Hanse Swarovského. Kromě toho hrál v orchestru na kontrabas. V průběhu studia sestavoval a řídil různé studentské hudební soubory a přihlásil se do první mezinárodní dirigentské soutěže organizované Královským liverpoolský filharmonickým orchestrem v roce 1958. Vyhrál hlavní cenu, což představovalo roční místo hudebního asistenta v Liverpoolu. Dále zaujal jako hostující dirigent u Vídeňských filharmoniků. Prokazatelný úspěch podpořený pohotovými záskoky ho vedl k jmenování šéfem Montrealského symfonického orchestru (1960–1967) a hudebního tělesa v Los Angeles, jehož se stal hudebním ředitelem v roce 1962. Svou houževnatou uměleckou prací proměnil v průběhu několika let průměrný soubor ve špičkový světový orchestr.

Mehta debutoval v newyorské Metropolitní opeře v polovině šedesátých let minulého století Verdiho Aidou. Po kratším působení v Londýně převzal vedení v Izraelském filharmonickém orchestru, který řídil v roce 1968 při evropském turné. O sedm let později byl jmenován ředitelem Newyorské filharmonie a v té době debutoval operou Othello v londýnské Královské opeře Covent Garden.

Napište nám