Jak se dospívá pod zemí, na které probíhá válka? Dospívání dvou ukrajinských dětí, které se s rodinami ukrývají v charkovském metru.
Režie: Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík. Scénář: Marek Leščák, Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík. Účinkují: Nikita Tiščenko, Viktorija Mac, Jana Jevdokimova, Jevgenij Boršč a další.
Světloplachost

Dvanáctiletý Nikita utekl v první den války před výbuchy ruských raket do krytu nedaleké stanice metra - od té doby tu žije s rodinou za těžkými železnými vraty, které se s lomozem přes den otevírají jen pro zajištění nejdůležitějších potřeb obyvatel stanice. V novém domově fungujícím podle specifických pravidel se Nikita války neobává - na povrch se dostal naposledy před měsíci a tak je snadné zapomenout na vnější svět. V jeho novém světě, kde lze stěží odlišit den od noci, Nikitův zájem zaměstnává především Viktoria, dívka, která bydlí v jednom z odstavených vagónů.

Polohraný dokument režisérů Ivana Ostrochovského a Pavola Pekarčíka představuje nejen sondu do života obyvatel charkovského podzemí, jejich únavy, obav a nadějí, ale především vypráví nepravděpodobný příběh dětské romance za mimořádně pohnutých okolností. Nesoustředí se na postup armád na frontě, strategie, ani nezměrné utrpení kolem, o válce vypráví z pohledu dítěte, které je sotva schopné pojmout velikost probíhající tragédie.Jak ostatně říká režisér Ivan Ostrochovský: "Ukrajinci teď sami budou muset ztvárnit velká témata a velká dilemata, ne něco malého, co jen zrcadlí probíhající tragédii, která má v odrazu jen nejasné a jemné kontury. Tento film chce vyjevit něco malého, co existuje vedle velkého. Něco krásného v ošklivé době.

Snímek získal cenu Europa Cinemas Label na festivalu v Benátkách, na MFDF Jihlava hlavní cenu v kategorii Česká radost.

Napište nám