Předvánoční galakoncert s meditativní adventní hudbou i tradičními koledami z pražské Státní opery.

Pražský filharmonický sbor, přední evropský a současně nejstarší český profesionální sbor, představuje svůj svátečně laděný koncertní program. V první části zazní pastorální díla Arvo Pärta a Bohuslava Martinů, druhou pak prozáří koledy Luboše Fišera.

Skladba estonského skladatele Arvo Pärta (narozen 1935) na text mariánské modlitby, poprvé uvedená před 20 lety, se z unisona za doprovodu smyčců a celesty postupně rozrůstá na osmihlasou polyfonii, v průběhu skladby je hudba stále koncentrovanější, to vše s využitím velice „prostého“ hudebního materiálu.

Pastorela Narození páně je součástí opery Hry o Marii skladatele Bohuslava Martinů (1890–1959). Jedná se o lidové ztvárnění příchodu Mesiáše, stěžejní roli zde hrají staré zvyky a tradiční texty lidové slovesnosti. Panna Maria v očekávání Ježíšova narození chodí po kraji a hledá nocleh. Nenajde ho ani u šenkýře, ani u kováře, a uchýlí se do chléva, kde porodí. Ráno přiběhne kovářova bezruká dcera, dotkne se dítěte a zázrakem se uzdraví. Běží radostně do domu, kovář poznává, koho předtím odmítl, a lituje, že neposkytl nocleh matce Boží. Scházejí se lidé a oslavují narození Páně.

Kromě sboru se pod taktovkou Lukáše Vasilka představí vynikající pěvečtí sólisté, role vypravěče se ujme herec Jiří Bartoška a hudební doprovod zajistí orchestr PKF – Prague Philharmonia a varhanice Daniela Valtová Kosinová. Režisérsky koncert obohatí Jiří Strach: „Pražský filharmonický sbor přichází ve svém vlastním vánočním koncertu se skvostnou dramaturgií. Zatímco první část uvede do intimní atmosféry adventu, druhou prozáří slavnostní a zároveň něžné Fišerovy koledy, na nichž vyrůstala celá naše generace. Netřeba zastírat, že temperamentní Vzhůru bratři milí či ukolébavka Chtíc, aby spal se staly mou inspirací pro pohádku Anděl Páně 2. Tedy nejen skvělému sboru, ale především milovanému Luboši Fišerovi (1935–1999) rád svou nenápadnou režií pomohu k tomu, aby tento vánoční koncert nebyl jen hudebním zážitkem, ale mystickým důkazem, že v betlémském dítěti se Bůh stal člověkem.”

Napište nám