Dokument o českých mašinistech a architektu Karlu Hubáčkovi.

Málokteré dílo moderní české architektury má takový význam jako televizní věž na Ještědu. V době stavby to bylo odvážné technické dílo. Normalizace z něj udělala symbol svobodného tvůrčího ducha. V době současné to je znak města Liberce. Autorem projektu věže a mnoha dalších projektů a realizací staveb je architekt Karel Hubáček.

Dokument Přitažlivost věže představuje architekta Karla Hubáčka a další přední osobnosti naší architektury, které vyznávají inspiraci technikou a inženýrský přístup. Výstava Mašinisti ve Fragnerově galerii připomněla kořeny tohoto originálního myšlení, které krystalizovalo v Liberci od konce šedesátých let. Mašinisti je hanlivý název, jenž dali pražští páni profesoři skupině mladých architektů, kteří pracovali pod vedením Karla Hubáčka a Miroslava Masáka v libereckém ateliéru SIAL. O této líhni talentů hovoří architekti, kteří našli později významné uplatnění u nás i v cizině: M. Rajniš, E. Přikryl, M. Baum (Německo), z mladší generace R. Kousal.

Prostřednictvím tohoto dokumentu se tak můžete setkat s člověkem, který dokázal v každé době vydobýt prostor pro tvůrčí práci, a přitom neztratil vnitřní svobodu.

Napište nám