Umění spojuje. O projektu mezinárodní skupiny umělců, který propojil brněnské obyvatele napříč městskými lokalitami i etniky.
Režie: David Butula, Linda Kallistová Jablonská.
Protancovat Cejlem

Be Part! je sociálně-umělecký projekt, který propojuje komunity napříč zeměmi, jazyky, kulturami a generacemi a využívá umělecký proces jako nástroj na podporu rozvoje občanské společnosti, pocitu sounáležitosti a zviditelnění marginalizovaných skupin.

V roce 2022 přijela skupina dvaceti mexických, islandských a českých performerů do Brna, aby čtyři týdny pracovala s místními obyvateli: s Romy z vyloučených lokalit, uprchlíky z Ukrajiny i majoritními Brňáky na přípravě společného představení. Umělecká práce v srdci brněnského Bronxu se stala významnou událostí, do níž se desítky lidí zapojili aktivně, jiní jako pozorovatelé, málokoho však nechala lhostejným. Intenzivní spolupráce na představení etablovaného mexického souboru, které je založené na minimalismu, koncentraci a důvěře v další účinkující i v sebe sama, se stala pro některé nepřekonatelnou, jiným umožnila vystoupit ze zajetých stereotypů.

Režiséři David Butula a Linda Kallistová sledují průběh realizace projektu od prvních zkoušek až po závěrečné představení, všímají si dynamiky setkání kultur i jednotlivců a zachycují chvíle střetů a sblížení, které se odehrávají mezi lidmi z různých koutů světa úplně stejně jako mezi obyvateli stejného města.

Napište nám