Tereza Brodská a Lukáš Vaculík v televizní hře o neopětované lásce a neblahém soucitu podle románu Stefana Zweiga.
Dále hrají: F. Němec, H. Ševčíková, J. Zahajský, D. Syslová, B. Rösner, V. Beneš, M. Ronec a další. Kamera J. Kadaňka. Scénář a režie D. Klein.

Román rakouského spisovatele Stefana Zweiga (1881-1942), odehrávající se těsně před první světovou válkou v malém posádkovém městě rakousko-uherské monarchie, vypráví o tragické lásce Edity z Kekesfalvy (Tereza Brodská) k poručíkovi od hulánů Hofmilerovi (Lukáš Vaculík). Edita, půvabná dívka obklopená bohatstvím a přepychem, je postižená paraplegií a mladý poručík není schopen její vzrůstající vášnivý cit opětovat. Může jí nabídnout jen přátelství a soucit, který však má pro invalidní Editu neblahé důsledky.

Citujme autora: "Je dvojí soucit. Jeden, ten zbabělý a sentimentální, který je vlastně jen netrpělivostí srdce, aby se co nejrychleji zbavilo trapného dojetí cizím neštěstím... A ten druhý, který jediný má smysl - ten nesentimentální, avšak tvořivý soucit, který ví, co chce, a je odhodlán trpělivě a s účastenstvím vydržet do až do konce svých sil a ještě za něj."

Příběh o složitostech lidské psychiky natočil v roce 1995 podle vlastního scénáře na motivy románu Stefana Zweiga režisér Dušan Klein.

Napište nám