Štěstí pomine, Rozum se ztratí! Jenom já, Závist, jsem věčná… Jiřina Bohdalová v titulní roli české filmové pohádky na motivy K. J. Erbena o království, ve kterém rozumu nebylo přáno. Koprodukční snímek ČT.
Režie a scénář: Zdeněk Zelenka. Hrají: Jiřina Bohdalová, Filip Blažek, Barbora Bobulová, Jaromír Hanzlík a další.

Nesmrtelná teta, která si získala velkou oblibu diváků, vznikla na motivy klasické pohádky K. J. Erbena Rozum a Štěstí. Autor scénáře a zároveň renomovaný režisér Zdeněk Zelenka však tuto kouzelnou dvojici, která neustále řeší problém, kdo z nich je důležitější, obohatil o věčně aktuálního protihráče, o postavu Závisti.

A právě ona, nesmrtelná teta Závist ve skvělém podání J. Bohdalové, která za tuto roli právem získala ocenění Českého lva 1994, je ve svých nekonečných proměnách hlavní hrdinkou této pohádky. Každým svým činem dokazuje pravdu svých vlastních slov: "Štěstí pomine, Rozum se ztratí! Jenom já, Závist, jsem věčná!" Naštěstí však příběh o zlovolné Závisti je i příběhem dvou zamilovaných lidí – vesnického chasníka Matěje (F. Blažek), jemuž Rozum nadělí schopnosti nejmoudřejšího z králů, a princezny Pavlínky (B. Bobuľová). Tedy příběhem opravdové lásky, která jediná dokáže zlomit moc nesmrtelné Závisti.

Napište nám