Scénická koláž ze hry bratří Čapků patří k nejproslulejším inscenacím českého loutkového divadla. Zrodila se ze spolupráce dramatičky Ivy Peřinové, režisérky Markéty Schartové a písničkáře Slávka Janouška se souborem libereckého Naivního divadla.
Hrají: H. Fantlová, E. Zapletalová, Z. Schmidová, M. Hodný, Z. Peřina, Z. Kolomazníková a další. Kamera R. Pavlíček. Televizní režie M. Balajka.

Scénická koláž ze hry bratří Čapků Ze života hmyzu je dílem osvědčené tvůrčí dvojice libereckého Naivního divadla - dramaturgyně a scenáristky Ivy Peřinové a režisérky Markéty Schartové. Ke spolupráci si tvůrkyně přizvaly písničkáře Slávka Janouška, který složil k představení hudbu. Inscenace měla premiéru v roce 1989, a to s velkými ambicemi. Žánrové určení revue je tu naplňováno nejen invenčním kombinováním živých herců a loutek, výtvarného znaku a autentického činoherního projevu, ale především postojem k látce a postojem ke světu, jehož prizmatem je čapkovský příběh vyprávěn. Není to neživotná alegorie národních klasiků, ale současný text napsaný jakoby přímo na tělo své době. Revoluční události roku 1989 inscenaci trochu předběhly, ale po 4 letech si o obnovení této mimořádně podnětné čapkovské interpretace řekl štáb České televize. Podařilo se tak zaznamenat inscenační počin, který v pohledu na "hmyzí" hemžení alegoricky zobrazuje svět lidské hamižnosti, bezohlednosti, pokrytectví, krutosti, které jsou bohužel věčné...

Napište nám