Úsměvná komedie o složité cestě a trampotách filmového scenáristy podle knihy Karla Čapka Jak se dělá film.
Režie a scénář: Jiřina Pokorná-Makoszová. Hrají: Vlastimil Brodský, Václav Voska, Rudolf Hrušínský, Marie Rosůlková a další.

V roce, kdy si připomínáme 100 let od narození skvělého českého divadelního, filmového i televizního herce, předního člena Národního divadla v Praze, pana Rudolfa Hrušínského (*17. 10. 1920 – †13. 4. 1994), se na televizní obrazovky vrací televizní zpracování půvabné knížky K. Čapka z roku 1970, v režii J. Pokorné a s Vlastimilem Brodským coby vypravěčem a samotným autorem Karlem Čapkem.

Úvodem Čapkův citát: "Na prvním místě, než řeknu byť jen jediné slovo o filmu, stůjž toto důtklivé upozornění, že zde nebude líčen žádný skutečný film, ani producent, režisér, autor, scenárista a vůbec filmový činitel, že se následující prosté líčení netýká žádné skutečné filmové společnosti, žádných kinohvězd a vůbec žádných skutečných osob".

V komedii zpracovává autor své zážitky s filmovým světem. Třikrát se autoři (E. Cupák, M. Rosůlková a R. Hrušínský) setkají s nabídkou zfilmování jejich námětu, jenže film má své požadavky, jak je jim tlumočeno. Autoři jsou vyzýváni ke změnám ve scénáři, popřípadě se dějí bez jejich vědomí, a tak ve finále svůj námět nepoznávají...

R. Hrušínský si zahrál autora Jana Korába.

Napište nám