Erotické akty povýšil na vizuální umění. Divoký osud kontroverzního fotografa Roberta Mapplethorpa, který svými portréty mužských těl šokoval svět.
Režie: Ondi Timoner. Scénář: Ondi Timoner, Mikko Alanne. Hrají: Matt Smith, Marianne Rendón, John Benjamin Hickey, Brandon Sklenar a další.
Mapplethorpe

Americký portrétní fotograf Robert Mapplethorpe (1946–1989) bývá považován za nejvýznamnější vizuální umělce 20. století. Nicméně ještě v 70. a 80. letech jeho tvorba vyvolávala veřejné nepokoje a pobouření, protože společnost nedokázala vstřebat jeho dílo v komplexní podobě. Slavný fotograf se sice proslavil vysoce stylizovanými černobílými fotografiemi květin, ale zároveň se věnoval focení mužských aktů, které často zachycoval v homoerotických či BDSM scénách. Zejména erotická tematika vzbuzovala největší kontroverze, protože byla vnímána většinovou společností za pornografii. Za instalaci jeho retrospektivy byla dokonce poprvé v historii Spojených států nařčena umělecká galerie z obscénnosti vystaveného díla. Robert Mapplethorpe měl ale výraznou zásluhu na proměně vnímání fotografie v očích veřejnosti, která postupně doznávala, že odvážná dekadentní tematika může představovat svébytný umělecký projev.

Životopisný portrét této výjimečné osobnosti se soustředí na jeho umělecký odkaz i temný osobní příběh. V roli slavného fotografa se představil britský herec Matt Smith, který se předtím proslavil zejména v roli Doktora v jedné éře populárního seriálu Pán času (Doctor Who). Děj se odvíjí od Mapplethorpova osudového vzplanutí k dnes již slavné zpěvačce Patti Smith. Společně se přestěhují do legendárního newyorského hotelu Chelsea, který tehdy představoval útočiště nejslavnějších undergroundových umělců. Zdánlivě nerozlučnou dvojici ale navždy rozdělí Polaroid, který Roberta v nadsázce svede přímo k samotnému ďáblu a učiní z něj celosvětovou hvězdu. Své sexuální touhy naplno odráží v umělecké tvorbě, v níž dominuje obnažené mužské tělo v dekadentních, homoerotických či dokonce BDSM scénách. Sebedestruktivní způsob života se mu nakonec stává osudným, ale svou prací tvoří historii.

Napište nám