Slavný malíř Władyslaw Strzemiński jako jedna z mnoha obětí komunistické zvůle.
Režie: Andrzej Wajda. Scénář: Andrzej Mularczyk. Hrají: Bogusław Linda, Zofia Wichłacz, Bronislawa Zamachowska, Andrzej Konopka a další.
Mžitky

Poslední film legendy polské kinematografie Andrzeje Wajdy je mistrovským portrétem zachycující vášnivý boj nezávislého umělce se stalinskými doktrínami, boj na život a na smrt. Hlavní roli ztvárnil jeden z nejslavnějších polských herců Bogusław Linda.

Rok 1945, Stalinova moc ovládá Polsko. V poválečném Polsku pracuje proslulý malíř Władysław Strzemiński (21. listopadu 1893, Minsk – 26. prosince 1952, Łódź) jako profesor na Národní škole výtvarných umění v Lodži. Strzemiński se proslavil před druhou světovou válkou jako velký umělec a tvůrce teorie Unismu. Jeho studenti ho stále chovají jako "mesiáše moderního malířství", ale univerzitní úřady a Ministerstvo kultury mají zcela odlišný názor. Na rozdíl od umělců loajálních k doktrínám socialistického realismu a plnění stranických úkolů, Strzemiński svým uměním nikoho neohrožuje. Odmítá tvořit v souladu s předpisy strany a je nakonec vyloučen z univerzity a svazu umělců. Ale Strzemińského nadále podporují studenti, kteří navštěvují jeho soukromé přednášky. Jsou ochotni poslouchat kritiku své práce. Ale bez práce Strzemiński, handicapován chybějícími končetinami, brzy upadne do chudoby a špatného zdravotního stavu, protože komunistické úřady pracují na tom, aby ho zničily. Slavný malíř Władysław Strzemiński odmítne dělat umělecké kompromisy a sloužit doktríně socialistického realismu. Je pronásledovaný, vyloučený z univerzity, jeho obrazy jsou strhány ze zdí muzeí. S pomocí některých svých studentů začne bojovat proti komunistické straně a stává se symbolem uměleckého odporu proti tyranii.

"Každá volba je dobrá, protože je vaše... Volba je vždycky na vás. V umění i v lásce může člověk dát jen to, co má..." říká ve filmu malíř Władysław Strzemiński svým studentům. Toto jeho životní i umělecké krédo sugestivně přetavil do filmové podoby Andrzej Wajda, prostě, bez velkých gest.

Napište nám