Medailon nejstarší pražské dechovky – Orchestru Karla Milinovského. Pořad uvádí J. Bek.
Dále účinkují: K. Vacek, J. Vejvoda, S. Procházka, P. Altman, H. Talpová a další. Scénář B. Nádvorník. Kamera S. Rašilov. Režie S. Strnad.

Dechová hudba nebo zkráceně dechovka je hudební žánr, který pro svůj projev využívá zejména žesťové nástroje a bicí. Tento hudební styl byl v minulosti využíván zejména u vojenských hudeb a posádkových kapel. Za Rakouska-Uherska se o Češích říkalo, že jsou nejhorší vojáci, ale nejlepší muzikanti.

Zvláštní hudební výraz dechovky je určitým spojením evropské klasické a lidové hudby. Vznikl tak zábavní hudební žánr, který je dodnes v širokém spektru využíván. Slyšíme ho při pochodu, ale i při smutečních událostech, hraje do tance (polka, valčík), setkáme se s ním v koncertním hávu, například při lázeňských promenádních koncertech. Propojením dechové hudby, afroamerického folklóru a blues vznikl ve Spojených státech amerických základ pro vznik klasického jazzu.

V rámci jednotlivých krajů České republiky lze vystopovat jisté regionální odlišnosti. Velkou tradici mají dechové hudby např. v jižních Čechách, na jižní Moravě či v západních Čechách, všude tam, kde je i silná tradice původní lidové hudby. Svůj specifický kolorit má i nejstarší pražská dechovka za ložená 1893 - Orchestr Karla Milinovského, jehož repertoár uslyšíte. Můžete si s ním zazpívat, popřípadě zatancovat Malou písničku, Posvícenskou a Maminčinu polku, Jarmilku nebo Až nás cesty svedou.

Napište nám