Příběh maďarské vdovy Mariky, která za druhé světové války ukrývá židovského chlapce.
Režie: Iveta Grófová. Scénář: Peter Krištúfek, Iveta Grófová. Hrají: Alexandra Borbély, Milan Ondrik, Alexander E. Fennon, Nico Klimek a další.
Ema a smrtihlav

V Biskupicích nad Dunajem (dnes Podunajských Biskupicích) – malé obci na slovensko-maďarském pohraničí blízko Bratislavy v období nastupujícího vyhrocného nacionalismu stále víc platí gardistické heslo „Slovensko Slovákom!“. To nejdřív vede k vyhnání českých spoluobčanů (Češi peši do Prahy!“), pak k deportaci židovských spoluobčanů. Národnostní nenávist roste i vůči maďarské menšině („Čech, Maďar, Žid, všetko treba biť!“).

Vzájemná nenávist roste, nacionalismus sílí. Uprostřed tohoto bouřlivého období se odehrává příběh mladé maďarské vdovy Mariky (Alexandra Borbély), která právě přišla o práci v arizovaném dámském krejčovství v Bratislavě. Marika ukrývá židovského chlapce Šimona, který přežívá v úkrytu jen díky Marice a své dětské představivosti. Marika je nešťastná, snaží se zvládnout velké hospodářství, uživit se občasným šitím a držet se v pozadí. Přesto se ocitne v centru pozornosti charismatického kapitána slovenské Hlinkovy gardy Dušana (Milan Ondrík) i německého nacistického důstojníka Lepkeho (Alexander E. Fennon). V den, kdy odhalí malého syna deportované majitelky krejčovského salónu, ve kterém pracovala, se Marika ocitne před rozhodnutím, které navždy změní její život.

Dobové drama bylo vybráno do Hlavní soutěže na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2024.

Napište nám