G. Verdi: Rigoletto z Bregenzu

Jedna z nejslavnějších oper světového repertoáru na unikátní vodní scéně Bodamského jezera v Bregenzu. Účinkují: S. Costello, V. Stoyanov, M. Petitová, M. Sebestyén, K. Wundsamová, K. Smoriginas a další. Pražský filharmonický sbor a Vídeňské symfoniky řídí Enrique Mazzola. Režie Phillipp Stölzl. Televizní režie Felix Breisach (V italském znění s titulky)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Rigoletto (Vladimir Stoyanov) je dvorský šašek mantovského vévody (Stephen Costello) a stejnojmennou operu, inscenovanou Phillippem Stölzlem na jezerním jevišti s obří klaunskou hlavou, otevírá večírek na vladařově dvoře. Bujaré veselí je přerušeno, když přichází rozzuřený Monterone (Kostas Smoriginas) a odsuzuje vévodu za zneuctění své dcery. Rigoletto si ze starého šlechtice tropí žerty. Ten se na něho oboří slovy: „Ty, který se vysmíváš otcovu smutku, proklínám tě!“

Rigoletto poděšen Monteronovou kletbou jde domů za svou dcerou Gildou (Mélissa Petitová). Na cestě ho zastaví profesionální vrah, který se jmenuje Sparafucile (Miklós Sebestyén) a nabízí mu své služby.

Rigoletto vstoupí do svého domu, kde ho vítá jeho dcera Gilda. Šašek ji úzkostlivě ukrývá před veřejností. Ale Gilda má tajemství, o němž svému otci neřekla. Je zamilována do muže, kterého viděla v kostele. Je to ve skutečnosti vévoda mantovský, ale tvrdí o sobě, že je chudý student jménem Gualtiér Maldé.

Mezitím dvořané přicházejí Gildu unést. Myslí si totiž o ní, že je Rigolettovou milenkou. Rigoletto se znovu vrací do svého domu. Dvořané ho uklidní. Namluví mu, že přicházejí unést hraběnku Ceprano, která bydlí v blízkosti. Obelstí ho tím, že mu navléknou pásku na oči a vše se pak odehrává tak, že jim nevědomky napomůže unést svou vlastní dceru.

Dvořané zanesou Gildu přímo do vévodových soukromých pokojů v paláci a jsou potěšení úspěchem svého žertu. Když vstoupí Rigoletto a hledá Gildu, posmívají se mu. Rigoletto zuří a vyhrožuje jim. Když vběhne Gilda a mluví o svém zneuctění, Rigoletto pochopí, že už je příliš pozdě. Rozhodne se, že se vévodovi pomstí.

Za noci Gilda a její otec přicházejí k hostinci, který vlastní Sparafucile a jeho sestra Maddalena (Katrin Wundsamová). Vévoda se před hostinskou předvádí a Gilda je zoufalá, když vidí zvenku oknem, co se v hostinci odehrává. Rigoletto plánuje, že se přestěhuje s Gildou do Verony a tam začnou nový život. Chce ji tam poslat napřed přestrojenou za chlapce.

Gilda však později vyslechne, jak Maddalena prosí svého bratra, aby nezabíjel pohledného mladíka. Sparafucile souhlasí s tím, že pokud se někdo jiný objeví u hostince před půlnocí, zavraždí tuto osobu místo něho. Gilda se obětuje. Rigoletto se raduje ze své pomsty, ale jen do té doby, kdy náhle zaslechne vévodův zpěv v dáli. Otevře pytel s mrtvolou a objeví v něm svoji vlastní dceru. Ta ho žádá o odpuštění a umírá.

Originální názevBregenz Festival 2019: Rigoletto
Stopáž125 minut
Rok výroby 2019
 P T HD
ŽánrHudba