Suvenýry Karla Vlacha

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Miloš Kopecký uvádí nestárnoucí melodie s vynikajícím orchestrem a jeho hosty (1985). Dále účinkují: V. Preiss, Y. Simonová, K. Hála, L. Kozderková, D. Veškrnová, J. Molavcová, Z. Svěrák a další. Kamera K. Holub. Režie J. Němcová

Mezi hudebními suvenýry nejznámějšího českého jazzového kapelníka 20. století naleznete mj. písně Dívka k rytmu zrozená, Čas borůvkových koláčů , Babička Mary, Já jsem zamilovaná, Zlá noc a Snad přijde klaun.

Karel Vlach (1911–1986) byl český dirigent a kapelník swingového orchestru nesoucí jeho jméno. Ve třicátých letech minulého století se angažoval ve skupinách Blue Music a ve vlastním souboru Charles Happy Boys, později přejmenovaném na Blue Boys. V roce 1939 založil vlastní těleso nesoucí jméno Orchestr Karla Vlacha. Vystupoval na Střeleckém ostrově v Praze a začal spolupracovat s triem Sestry Allanovy. Orchestr hrál převzaté (Benny Goodman), ale i původní skladby. Mezi hlavní autory patřili Kamil Běhounek a Jiří Traxler. Spolupracoval také s řadou předních zpěváků: Arnošt Kavka, Inka Zemánková nebo Jiřina Salačová. Po druhé světové válce Vlach sestavil nový orchestr, který se orientoval na zvuk po vzoru Glenna Millera. Hudebníci hráli například k tanci v kavárně Vltava v Revoluční třídě nebo v kavárně Lloyd na Příkopech v Praze.

V šedesátých letech minulého století se orchestr věnoval více populární hudbě a spolupracoval se zpěváky, jako jsou Yvetta Simonová, Milan Chladil nebo Karel Gott.

Napište nám