PKF – Prague Philharmonia: koncert ke Dni nezávislosti

Na terase Petschkovy vily – dnešní Rezidence velvyslance USA v Praze – zazní Hymna Spojených států amerických a Dvořákova Symfonie č. 9, e-moll, op. 95, známá jako „Novosvětská“. Účinkuje PKF – Prague Philharmonia. Dirigent L. Svárovský. Režie A. Rezek

4. července 1776 byla Druhým kontinentálním kongresem přijata Deklarace nezávislosti Spojených států amerických. Touto deklarací Spojené státy uplatnily svou nezávislost na Velké Británii vyhlášením základních práv člověka a soupisem stížností proti britské říši. V tento den státního svátku – Dne nezávislosti, anglicky Independence Day – slaví Američané po celém světě. Velvyslanectví USA v Praze hostí u této příležitosti tradiční recepci v rezidenci velvyslance – Petschkově vile, na kterou jsou obvykle zvány významné osobnosti kulturního i politického života. V době totality nechyběli mezi pozvanými čeští disidenti. Letošní oslavy zahájí PKF – Prague Philharmonia koncertem, na kterém zazní Hymna Spojených států amerických a Dvořákova Symfonie č. 9, e-moll, op. 95, známá jako „Novosvětská“.

Dnešní rezidence amerického velvyslance v České republice – Petschkova vila – byla navržena a postavena v letech 1924–30 pro bankéře a průmyslníka (jak se sám označoval) Otto Petschka architektem Maxem Spielmannem a stavební firmou Matěj Blecha. Vila měla od počátku dvě zcela odlišné tváře: na jedné straně vycházela z konzervativního architektonického konceptu luxusní reprezentační vily v neoslohovém pojetí nejvíce inspirovaném francouzským klasicizujícím barokem, na straně druhé byla vybavena špičkovými technickými novinkami v míře, která téměř neměla ve své době srovnání. Od konce druhé světové války vila slouží jako rezidence amerických velvyslanců. V průběhu její první zásadní rekonstrukce, která proběhla v letech 2012–13, ji bylo možné představit veřejnosti na výstavě Rezidence Otto Petschka v Národním technickém muzeu v Praze, a to včetně části jejího zařízení.

Stopáž48 minut
Rok výroby 2020
 P HD
ŽánrHudba