Koncert z Hudebního divadla v Karlíně.
Spoluúčinkují: I. Bartošová, K. Černoch, H. Vondráčková, F. Slováček, K. Gott a další. Kamera J. Osten. Režie R. Vodrážka.

Big Band Českého rozhlasu je legenda mezi českými jazzovými a swingovými orchestry. Byl založen v roce 1960 pod názvem Taneční orchestr Československého rozhlasu (TOČR).

Vůdčí uměleckou osobností byl hned od počátku Karel Krautgartner, fenomenální saxofonista a také první kapelník rozhlasového Big Bandu.

Karel Krautgartner měl ovšem i značný organizační a manažérský talent. Do Tanečního orchestru Československého rozhlasu se mu podařilo soustředit nejlepší jazzové instrumentalisty. Krautgartner si ovšem vedle svébytné jazzové tvorby hleděl i povznesení kvality původní české populární písničky. Společně s Janem Hammerem a Jaromírem Hořcem založil legendární rozhlasovou soutěž Písničky pro všední den.

Lze bez nadsázky říci, že Taneční orchestr Československého rozhlasu pod vedením Karla Krautgartnera stvořil onu legendární generaci české pop-music 60. let minulého století. Úspěchu TOČRu si brzy všimla Československá televize. Ve spolupráci obou médií vzniklo několik úspěšných programových řad. Asi nejznámější jsou Vysílá studio A a Píseň pro Rudolfa III. V té době ve spolupráci s TOČRem vzniklo i mezinárodně uznávané trio Golden Kids, jehož členy se stali Václav Neckář, Marta Kubišová a Helena Vondráčková.

Na počátku osmdesátých let byl do čela Tanečního orchestru Československého rozhlasu povolán saxofonista Felix Slováček. O deset let později došlo k přejmenování orchestru na Big Band Radio Praha a v této podobě účinkovalo těleso u příležitosti 30. výročí své existence v Hudební divadle v Karlíně.

Napište nám