Koncert legendárního zpěváka, od jehož narození zítra uplyne 90 let. V pražské Lucerně dále účinkují: V. Martinová, O. Matušková a skupina GRAM. Kamera J. Matiášek.
Režie R. Vodrážka

Banjista, zpěvák a herec, jeden z nejpopulárnějších československých zpěváků 60. a 70. let 20. století, Waldemar Matuška (*2. 7. 1932 – †30. 5. 2009) se narodil v Košicích, avšak dětství prožíval v Praze. Jeho matka Mia Malinová byla zpěvačkou Vídeňských operetních divadel. Vyučil se sklářem v Poděbradech a zároveň se snažil vystupovat s různými kapelami. Svou profesionální kariéru začínal v divadélku Reduta, kde se seznámil se Suchým a Šlitrem. V roce 1960 nahrál svou první píseň Suvenýr a poté se stal zpěvákem a hercem divadla Semafor, kde se zařadil mezi jeho hvězdy. Dvakrát vyhrál Zlatého slavíka, např. hned v prvním ročníku v roce 1962, několikrát byl druhý. V soukromém životě Waldemara Matušky se vystřídalo několik partnerek. Jeho velkou láskou byla herečka Jitka Zelenohorská (známá jako Zdenička z filmu Ostře sledované vlaky). Po pětiletém vztahu však za bouřlivých okolností odešel ke své životní partnerce, kterou byla zpěvačka Olga Blechová, s níž se v roce 1976 oženil (jednalo se však už o jeho třetí manželství).

Při zahraničním turné v roce 1986 zůstal i se ženou Olgou Blechovou v USA. Zabydleli se na Floridě, kde zůstal i po roce 1989, kdy v Československu padla komunistická vláda a nastala renesance jím zpívaných skladeb, z nichž mnohé zazněly na tomto koncertu, kde ho doprovodila kapela V. Martinové. Konal se v pražské Lucerně v roce 1991, kdy bylo umělci 59 let. V Matuškově podání zazněly mj. písně Růže z Texasu, Tereza, Pojď se mnou, lásko má (Bílé, mám tě rád), Mým domovem ztichlá je putyka a To všechno odnes čas.

Režie R. Vodrážka

Napište nám