Navenek mravní vzor, ve skutečnosti prohnilý lhář a podvodník. Televizní incenace podle Henrika Ibsena.
Režie: Evžen Sokolovský. Scénář: Eva Marie Kavanová. Hrají: Luděk Munzar, Jiří Vala, Jiřina Petrovická, Vladimír Ráž a další.

Malé městečko kdesi v Norsku ovládá konzul Bernick (L.Munzar). Dává práci dělníkům ve své loděnici, je mravním vzorem zdejší vyšší společnosti. Ve skutečnosti jde o manipulátora, který se neštítí použít všechny způsoby ke svému obohacení – skupuje pozemky v místě, kde radní na jeho popud plánují postavit železnici, nechá zprovoznit nedostatečně opravenou loď s rizikem lidských ztrát. V okamžiku, kdy kariéra konzula vrcholí, se do rodného města vrací Johan (J.Vala), nezdárný bratr konzulovy ženy, který kdysi z malého městečka odjel s pověstí svůdce žen a defraudanta. Kdo je mravní vzor a kdo podvodník a pokrytec se možná obyvatelé městečka nedozvědí, divák však soud jistě vynese sám.

Klasické realistické drama norského dramatika Henrika Ibsena vzniklo na konci 19.století. Střet mravních hodnot a bezskrupulozních manýr má v televizní podobě mnoho současných rysů, byť televizní úprava dramatu vznikla takřka před 40 lety.

Režie: Evžen Sokolovský. Scénář: Eva Marie Kavanová. Hrají: Luděk Munzar, Jiří Vala, Jiřina Petrovická, Vladimír Ráž a další.

Napište nám