Hra o životních osudech Elišky, poslední z rodu Přemyslovců (1974). Hrají: J. Andresíková, J. Hanzlík, M. Drahokoupilová, V. Neužil, V. Šmeral, J. Drbohlavová, M. Nohýnek, J. Kanyza, K. Urbánek a další. Scénář E. Pleskotová. Kamera A. Nožička. Režie Z. Kubeček

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Eliška Přemyslovna byla poslední královnou tohoto našeho slavného královského rodu, matkou Karla IV. Televizní inscenace z roku 1974 sleduje deset let její životní cesty od okamžiku její svatby s Janem Lucemburským až po její zavržení králem roku 1320. Věrně se snaží postihnout dějinné události i charaktery postav, tak, jak nám je traduje historie: spor dvou královen (Přemyslovny s Eliškou Rejčkou, její macechou) i boj s Jindřichem z Lipé o království. Nesnadnou a svárlivou, hrdou i pyšnou královninu povahu ztvárnila ve své životní roli Jana Andresíková. Jaromír Hanzlík ztělesnil roli jejího mladšího, nezkušeného, zamilovaného, ale i zrajícího muže Jana Lucemburského. Rejčka v podání Marie Drahokoupilové je ženou plnou citů a něhy, ale i plně stojící za svým druhem Jindřichem.

Historický dramatický exkurz do české historie natočil režisér Zdeněk Kubeček podle scénáře Evy Pleskotové. Televizní inscenací si připomínáme osudy matky Karla IV. v roce, kdy oslavujeme sedm set let od narození největšího panovníka českých dějin.

10. května zemřel významný český architekt Miloš Ditrich, který celou svou uměleckou dráhou byl úzce spojen s Československou – resp. Českou televizí. První jeho dochovanou prací pro ČST byla Janáčkova opera Z mrtvého domu z roku 1959, poslední byla spolupráce s režisérem Jiřím Krejčíkem – Slečna Julie z roku 2005. Mezi těmito léty je takřka šest set titulů převážně dramatického žánru, na nichž se podílel M. Ditrich jako architekt. Jejich výčet by byl dlouhý, vyjměme tedy alespoň ty tituly, které jsme nedávno na obrazovkách uvedli – Královská hra (1980), Svědkyně (1991), Mamzelle Nitouche (1977), Sen noci svatojánské (1974), Podezření (1970). Jako architekt se Miloš Ditrich podílel i na inscenaci Poslední královna.

Miloš Ditrich
architekt

Miloš Ditrich

* 17. 4. 1927

† 10. 5. 2016


Karel IV.
český král, římsko-německý král a římský císař

Karel IV.

* 14. 5. 1316

† 29. 11. 1378


Stopáž101 minut
Rok výroby 1974
 ST 4:3
ŽánrFilm