Televizní film inspirovaný epizodou ze života známého českého malíře Jaroslava Čermáka, který patřil k první generaci českých umělců 19. století studujících malířství v cizině.
Režie: Jiří Bělka. Scénář: František Kožík. Hrají: Jaromír Hanzlík, Jana Šulcová, Václav Voska, Jaroslav Satoranský a další.

Malíř Čermák (J. Hanzlík) miluje Hyppolitu (J. Šulcová, která včera oslavila 75. narozeniny), manželku svého učitele Gallaita (V. Voska). Milenci uprchnou, ale nakonec se vrací a manžel dá ženu zavřít do sanatoria. Čermák usiluje, aby se jeho obraz „Husité brání pohraniční průsmyky“ dostal do slavného francouzského Salonu. Hyppolita se po návratu ze sanatoria vrací k Čermákovi, i když ji manžel nutí, aby ho odmítla. Čermák dostává své dílo do Salonu a stojí v čele vlasteneckého hnutí. Po dobrodružné noční plavbě doveze z vyhnanství rukopisy Viktora Huga. Současně podporuje odboj Černohorců proti Turkům a je odhodlán sám v Černé Hoře bojovat. Komplikovaná láska malíře a Hyppolity prochází mnoha perpetiemi, na čas se dokonce milenci rozejdou, ale v den Čermákova odjezdu na Černou Horu Hyppolita definitivně od manžela odchází…

Režie: Jiří Bělka. Scénář: František Kožík. Hrají: Jaromír Hanzlík, Jana Šulcová, Václav Voska, Jaroslav Satoranský a další.

Napište nám