Klasická komedie A. N. Ostrovského o tom, že i chytrák se spálí. Záznam inscenace Národního divadla.
Hrají: I. Řezáč, J. Somr, I. Janžurová, J. Kemr, B. Bohdanová, L. Skořepová a další. Kamera J. Špelda. Divadelní režie I. Rajmont. Televizní režie J. Věrčák.

Nemilosrdně satirický obraz ruské společnosti, jak ho ve své hře (do češtiny většinou překládané jako "I chytrák se spálí") zachytil Ostrovskij, byl napsán před více než 120 lety. V dobách nedávno minulých se právě u nás předestřel ve své tragikomické podobě. Všichni ti Mamajevové, Krutičtí, Gorodulinovové dostali své konkrétní tváře, jména. Portréty jsou domalovány. Jeden se mezi nimi liší - Glumov. Není ničím a nikým, nemá nic a nikoho. Kromě zdravého - zdravého? - vlastně již nemocného lidského rozumu. Ano, je chytrý. Přidá trošku lsti, zlomyslnosti, spolehne se na nevzdělanost, neschopnost a ctižádostivost mocných a vzdá se vlastní tváře, cti a hrdosti i lásky a pomalu stoupá. Ponechá si jedině rozumnou hlavu a s ní - nerozumný deník. Ano - deník ničemy. Neboli i chytrák se spálí? Vyberte si. Je zničen. Jednomyslně odsouzen. Těmi méně schopnými, ještě méně čestnými a méně hrdými, těmi úplně bezcitnými.

V záznamu divadelní inscenace Národního divadla v Praze z Nové scény z roku 1989 se představí Ivan Řezáč, Jana Březinová, Josef Somr, Iva Janžurová, Josef Kemr, Blanka Bohdanová a další.

Napište nám