Sbal prachy a vypadni

Prohráli půl milionu liber v kartách, v rukávech však mají další trumfy. Londýnské podsvětí jako na dlani v britské kriminální komedii, vyznamenané řadou cen (1998). Hrají: N. Moran, J. Statham, J. Flemyng, D. Fletcher, S. Macintosh, V. Jones, P. H. Moriarty, Sting a další. Režie Guy Ritchie

Pořad bylo možné přehrát do 29. 11. 2020
Video není k dispozici

Parta čtyř londýnských kamarádů z londýnského East Endu, které by spořádaní občané nejspíš označili za nepoctivé povaleče, se rozhodne vydělat velké peníze v karetní partii s mocným gangsterem Harrym, přezdívaným pro svou vyhlášenou krutost Sekyra. Partie ovšem skončí debaklem a chlapci tak zčistajasna mají dluh ve výši půl milionu liber u jednoho z nejobávanějších mužů v Londýně. Na jeho splacení navíc mají pouze jediný týden, a tak se chytí zoufalého nápadu: oloupí jiný gang, který řádí v sousedství. Ani v nejdivočejších snech by je ale nenapadlo, že tím píchnou do vosího hnízda a jejich nápad spustí lavinu, která s sebou strhne celé londýnské podsvětí.

Dnes již klasický film natočil tehdy třicetiletý Guy Ritchie jako svůj první celovečerní snímek, jenž mu otevřel dveře do světa. Jeho styl charakterizují úderné filmové sekvence, nasnímané dravou kamerou a doprovázené rockovým soundtrackem, pojednané s tarantinovskou zálibou v opulentním, rafinovaně estetizovaném násilí. Při světové premiéře na Edinburském filmovém festivalu snímek způsobil doslova senzaci a následně posbíral řadu ocenění po celém světě. Film je také zajímavý tím, že znamenal začátek filmové kariéry bývalého profesionálního fotbalisty a později oblíbeného představitele drsných chlapíků Vinnieho Jonese. V menší roli vystupuje světoznámý muzikant Sting.

Guy Ritchie
scenárista a režisér

Guy Ritchie

* 10. 9. 1968


Originální názevLock, Stock and Two Smoking Barrels
Stopáž104 minut
Rok výroby 1998
 P )D( ST HD *
ŽánrFilm