Portrét výrazné a stěžejní osobnosti českého umění druhé poloviny 20. století, hudebního skladatele Jana Klusáka.
Režie: Viktor Polesný.
Dobře skrytý Jan Klusák

Jan Klusák (*18. 4. 1934) je nejen českým hudebním skladatelem a doyenem české moderní hudby, ale také nepřehlédnutelným filmovým a divadelním hercem, osobitým literátem i podivuhodným ezoterikem. Díky tomu se stal jednou z nejvýraznějších osobností českého umění druhé poloviny 20. století. A to i navzdory nepřízni režimu a tvůrčích inspiracích v ideologicky potlačovaných hudebních proudech. Trvalý otisk zanechal v oblasti scénické hudby a ve filmových dílech nové vlny, v době politické nespolehlivosti po srpnové okupaci i v působení Divadla Járy Cimrmana.

Principem dokumentu jsou skladatelova zastavení v místech, která se vztahují k jeho životu i dílu. Každé z nich evokuje vyprávění, vzpomínku, anekdotu, případně mystifikaci. Vypravěčem je samotný aktér, záběry všech míst doprovázejí archivní fragmenty dokumentující skladatelovu hudební, filmovou a televizní tvorbu.

„Ve všech mých profesích, zájmech a vášních jsem se snažil být dobře skryt. Slovo úspěch pro mne nemá smysl. Důležitější je pocit štěstí, jimž mě naplňuje hudba a ostatní mé zájmy a vášně.“ Toto jsou poslední věty Jana Klusáka ve filmu o něm samotném. Vystihují mnohé z jeho tvorby i z jeho mimořádné osobnosti.

Napište nám