Slávka Budínová v pohádce o královně, která chtěla být věčně mladá (1972). Dále hrají: V. Brabec, V. Menšík, J. Přeučil, M. Vančurová, J. Hanzlík, M. Růžek, S. Fišer a další. Scénář K. Šiktanc. Kamera F. Procházka. Režie J. Vondráček

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Dnešní Pohádka pro pamětníky vypráví o panovnici, jež toužila po věčném mládí. Natočil ji v roce 1972 režisér J. Vondráček podle scénáře K. Šiktance a titulní roli svěřil S. Budínové, od jejíhož narození v těchto dnech uplynulo 95 let.

Do země královny Černé růže přichází malíř (V. Brabec). Zdejší královna (S. Budínová) si zakládá na své kráse, odmítá stárnout, obklopuje se pouze mladými a krásnými lidmi a staré nechce ani vidět. Malíř královnu portrétuje a po čase odchází s některými skicami do sousední země. Tamní král je smutný, ztratila se mu dcera Eliška. Na jednom obrázku pozná šperk, který má královna na sobě, patřil totiž jeho dceři. A tak se malíř znovu vydává do království Černé růže, aby Elišku našel. Což o to, to se podaří – je to němá kuchařka Kateřina (M. Vančurová). Jak ji ale vysvobodit?

* 21. 4. 1924

† 31. 7. 2002


Stopáž55 minut
Rok výroby 1972
 ST čb 4:3