Svět se koupe v krvi 1. světové války a slovenská služka a rakouská slečna z dobré rodiny zápasí o právo svobodně žít a milovat.
Režie: Mariana Čengel Solčanská. Scénář: Hana Lasicová, Mariana Čengel Solčanská. Hrají: Dana Droppová, Radka Caldová, Vica Kerekes, Zuzana Mauréry a další.
Služka

Mladičká slovenská venkovanka Anka v roce 1912 přichází do elegantního pražského domu rakousko-uherského státního úředníka. Stejně jako ostatní ženské služebnictvo je zde vystavena nekonečné dřině, ponižování i násilí. Ančin život se však radikálně mění ve chvíli, kdy začne prožívat tajný, nekonvenční vztah se stejně starou dcerou domácího pána – Resi. Přestože Ančina přítelkyně žije v pohodlí a hojnosti, i ona žije v době, kdy společenské konvence přisuzují ženám podřadné postavení. Resi s Ankou však společně nacházejí možnost, jak se jako ženy cítit svobodně…

Romantické historické drama inspiroval stejnojmenný román Hany Lasicové z roku 2013. Ústřední postava má svůj reálný předobraz v „tetě Ance“ – Anně Murančíkové, která kdysi vychovávala v Banské Štiavnici sestry Vášáryovy (pozdější úspěšné herečky) – autorčinu matku Magdu a její sestru Emíliu.

Od skutečného příběhu, kterým jsou román i film inspirované, uběhlo pouze sto let. I dnes však existuji země, kde je žena považovaná za méněcennou a kde homosexuálové bojují za svá základní práva. Cílem Služky je posunout diskusi o rovnoprávnosti všech lidí bez ohledu na jejich postavení a sexuální orientaci. Režisérka Mariana Čengel Solčanská má na svém kontě už dva společensky angažované snímky: její thriller Únos (2017) se významně přičinil o zrušení tzv. Mečiarových amnestií a její drama Svině (2020) reagovalo na konec Ficovy vlády a setkalo se s obrovským diváckým ohlasem.

I kostýmní snímek Služka pracuje se současnými kontexty: dotýká se nejen otázek feminismu a homosexuální problematiky, ale i tématu rakousko-uherských kořenů střední Evropy. Především však jde o silný ženský příběh. Ve scénáři se autorky odklonily od literární předlohy: Hanina otce Milana Lasicu totiž napadlo, že by se příběh mohl soustřeďovat na vztah dvou dívek. Dějiště vyprávění se ve filmu z původní Vídně přesunulo do Prahy, interiéry panského domu, v němž se odehrává většina příběhu, však filmaři našli v Slatiňanech poblíž Pardubic.

Koprodukční film, na němž se podílela i Česká televize, sází na atraktivní vizuální styl i mezinárodní herecké obsazení: v roli Anky exceluje Dana Droppová, Resi si zahrála Radka Caldová. Milostpaní ztvárnila Zuzana Mauréry a jejího záletného manžela Karel Dobrý. Partu naivní služky Lízy se ujala Vica Kerekes a do role upjaté kuchařky Kristíny byla netypicky obsazena Anna Geislerová. Kostýmní výtvarnice Katarína Bieliková Štrbová se ve filmu mihne jako švadlena a režisérka Mariana Čengel Solčanská se ujala roličky hrdinčiny maminky.

Napište nám