O veliké lásce mlynářova studenta k půvabné víle (1986). Hrají: O. Pavelka, J. Kemr, R. Hrušínský ml., Z. Martínek, E. Jiroušková, M. Myslíková, H. Mertová a další. Scénář na motivy pohádky J. Mahena napsala J. Turnovská, od jejíhož narození brzy uplyne 90 let. Kamera V. Štinglová. Režie L. Koutná

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V mnoha pohádkách už se člověk zamiloval do nadpřirozené bytosti, v málokteré je ale příběh lásky vyprávěn tak mistrně, jako v té Mahenově o studentovi a krásné rusalce. Těžký úkol na sebe student (O. Pavelka) vzal, když chtěl v plaché lesní tanečnici (H. Mertová) lidskou duši probudit. Bylo ale nemožné mu tuto volbu rozmluvit, i když se o to mnozí pokoušeli, nejen lidé, ale i dobří hastrmani (J. Kemr a R. Hrušínský ml.). Student měl jediné přání, aby ho milovala stejně hluboce a vroucně, jako on ji. Pro svou lásku k víle byl ochoten udělat cokoliv a nakonec ho sladká odměna neminula.

Scénář k této poetické pohádce napsala televizní dramaturgyně a scenáristka Jarmila Turnovská, od jejíhož narození brzy uplyne 90 let (*11. 8. 1930 – †1. 3. 2010).

Jarmila Turnovská
scenáristka

Jarmila Turnovská

* 11. 8. 1930

† 1. 3. 2010


Stopáž55 minut
Rok výroby 1986
 ST AD 4:3