Nestřílejte!

Teroristické zločiny, které osudově poznamenaly jednotlivce i celou společnost. Belgické drama natočené podle skutečných událostí (2018). Hrají: J. Decleir, V. de Muyncková, M. Bakker, K. Bakker, J. Van Geel, I. Paulussenová, L. Talpe, Ch. De Bruyneová a další. Režie Stijn Coninx

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V polovině osmdesátých let působila v Belgii skupina přezdívaná Brabantští zabijáci nebo Nivelleský gang. Při sérii loupeží zavraždili celkem 28 lidí.

9. listopadu 1985. Gang provede krvavé přepadení supermarketu Delhaize v belgickém Aalstu. Takzvaní Brabantští zabijáci brutálně zavraždí osm nevinných lidí, mezi nimiž jsou i Gilbert, Thérese a Rebecca Van de Steenovi. Devítiletý David Van de Steen navzdory vážným zraněním střelbu přežije. Jeho rodiče a sestra se však stanou jedni z posledních obětí nechvalně proslulého gangu. Z Davida je náhle sirotek a jeho prarodiče na sebe vezmou srdcervoucí úkol – poskytnout vnukovi novou životní perspektivu a postarat se o jeho buducnost. Dědeček Albert se přes pětadvacet let úporně snaží dostat vrahy před soud. Jedná se o největší skandál v dějinách belgické justice.

Trauma belgické společnosti přenesl na filmové plátno významný belgický režisér Stijn Coninx, strhující výkon ve filmu podává nestor belgické kinematografie Jan Declair. Drama nabízí nejen otázky týkající se propojení zločineckého prostředí s policií a politiky, ale i a zamyšlení nad morálním a etickém významu pojmenování a potrestání viníků a to jak z hlediska společnosti, tak jednotlivce.

Originální názevNiet schieten
Stopáž134 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD *
ŽánrFilm 15+