Seznamte se s mužem, který změnil dějiny Velké Británie. Benedict Cumberbatch v hlavní roli v britském filmu, odhalujícím zákulisí referenda o odchodu kolébky moderní demokracie z Evropské unie (2018). Dále hrají: R. Kinnear, J. Heffernan, S. Paisley Day, K. O’Flynnová, P. Ryan, L. Whiteová, L. Boardman a další. Režie Toby Haynes

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Referendum o členství Spojeného království v Evropské unii, které se na ostrovech konalo 23. června 2016, přineslo jeden z nejpřekvapivějších výsledků v dějinách moderní evropské politiky. Každý ví, kdo vyhrál, ale ne každý ví jak. Britský film z produkce televizní společnosti Channel 4 přibližuje zákulisí celého referenda, přičemž sleduje dění v táboře odpůrců i příznivců setrvání země v EU. Pozornost snímku, vycházejícího z rozhovorů s klíčovými účastníky dění, se soustředí na veřejně nepříliš známého Dominika Cummingse, ústředního stratéga kampaně za odchod Británie z EU. A také na způsoby, kterými boj o výsledek referenda nakonec vyhrál. V širším pohledu pak nabízí zamyšlení nad soumrakem tradiční politiky, postavené na faktech a rozumu, které rychle nahrazují mobilizační apely a iracionální emoce. Proklamovaným cílem filmu však není uštědřovat nějaké výchovné lekce, ale spíše se stát východiskem pro další diskuzi. Protože příběh referendem zdaleka neskončil, ale pokračuje doslova v přímém přenosu do dnešních dní.

Snímek Brexit natočil podle scénář Jamese Grahama renomovaný, převážně televizní režisér Toby Haynes (Černé zrcadlo, Sherlock, Wallander, Pán času). Hlavní roli strhujícím způsobem ztvárnil Benedict Cumberbatch (Sherlock).

Originální názevBrexit: The Uncivil War
Stopáž93 minut
Rok výroby 2018
 P )D( ST HD
ŽánrFilm 15+