Pořad natočený k životnímu jubileu herečky a operetní zpěvačky Nelly Gaierové.

Česká zpěvačka a herečka Nelly Gaierová, rodným jménem Cornélia Gaierová (1908-1995) se narodila 3. října do rodiny rakouského důstojníka a klavíristky v Hradci Králové, v tehdy ještě Rakousko- Uherské říši. Od dětství projevovala hudební nadání stejně jako její matka i oba její sourozenci, kteří byli výbornými muzikanty.

Původně chtěla být tanečnicí a baletkou, ale nakonec na Pražské konzervatoři vystudovala u prof. Doubravky Branbergerové zpěv. Po absolutoriu školy vystupovala na různých operních i operetních scénách, nejprve hrála a zpívala v Ostravě, poté v Plzni, od roku 1935 až do konce svého života působila v Praze. Kromě Velké pražské operety během 2. světové války hrála v holešovické Uranii, po válce pak v Divadle 5. května, v Divadle Voskovce a Wericha, nakonec 34 let působila v Hudebním divadle v Karlíně. Mezi její nejslavnější role vytvořené na této scéně patřily Dolly Leviová ve známém muzikálu Hello Dolly, paní Pearcová v muzikálu My Fair Lady nebo slečna v muzikálu Kabaret.

Kromě zpěvu se jednalo i o výbornou herečku s dobrou dikcí, která si zahrála od roku 1935 i v několika desítkách českých filmů. Mezi její nejvýraznější hlavní role patří snímek Hvězda z roku 1969 (režie Jiří Hanibal) a český film Konečná stanice z roku 1981 (režie Jaroslav Balík). Uplatnila se i v rozhlase a v dabingu.

Byla provdaná za filmového podnikatele Josefa Valentu, po roce 1934 vystupovala i pod jménem Nelly Valentová. Zemřela 30. října 1995 v Praze.

Napište nám