Příběhy lidí, do jejichž života zasáhla amyotrofická laterální skleróza, a o těch, kteří jim pomáhají. Časosběrný dokument je strhujícím příběhem plným humoru, lásky a odvahy užívat si života.

Čtyři lidé různého věku a povahy, vzdělání a povolání i životních cílů. Dnes je spojuje diagnóza ALS – amyotrofická laterální skleróza. Vzácná nemoc, na kterou zatím neexistuje lék a při které se postupně stáváte vězni svého selhávajícího těla. Nejznámějšími pacienty s ALS byli britský vědec Stephen Hawking či český politik Stanislav Gross. Časosběrný dokument Veroniky Stehlíkové však vypráví o obyčejných lidech – a také o těch, kteří se o ně starají. Nenabízí depresivní svědectví o blížícím se konci, ale strhující příběh plný humoru, naděje a odvahy užívat si života v každém okamžiku. Hrdinům dochází fyzická síla, netuší, jak dlouho budou ještě žít. Ale umějí využít svůj čas – k bláznivým akcím, ke smíření, nalezení sebe sama i k tomu, jak bezvýhradně milovat a být milován.

Vladimír byl charismatickým učitelem jógy a masérem české fotbalové reprezentace. Ještě vyrazil na vysněný fotbalový šampionát do Barcelony. Teď už nemůže normálně jíst ani dýchat a mluví pomocí speciálního přístroje. Mladá rebelka Jára s láskou připravovala krabičkové diety, jezdila na motorce. Modré nehty, modré vlasy, tetování po celém těle – je rozhodnutá být až do konce tím, čím je. Už má svou zkušenost s tím, jak ji vnímají doktoři a zdravotní pojišťovny. „Stejně umřete, nic vám nedáme.“ Alena byla laborantkou na patologii. Její muž Jirka – bývalý technik karlovarského hotelu Thermal – odešel do důchodu dřív, aby se o ni mohl starat. Manželům pomáhá drsný humor, který si mohou dovolit jen oni dva. Jsou totiž spolu už čtyřicet let. Čtvrtý z protagonistů – Tomáš – úspěšně rozvíjel svou kadeřnickou praxi. Ještě mu nebylo třicet, když se dozvěděl, že má ALS. Dělá všechno pro to, aby zůstal co nejdéle soběstačný, ale tradiční letní čundr na Moravu může být jeho posledním.

Dokument vznikal čtyři roky a měl premiéru v rámci 56. ročníku MFF Karlovy Vary. Vznikl v koprodukci společnosti Papírek Productions a České televize. O jeho realizaci se zasloužil i spolek ALSA, který sdružuje pacienty a profesionály se zájmem o ALS. V rámci České a Slovenské republiky jde o unikátní projekt.

Napište nám