Z hamburských klubů k celosvětové slávě. Počátky skupiny The Beatles v britsko-německém snímku (1993). Hrají: S. Dorff, I. Hart, S. Leeová, G. Bakewell, Ch. O’Neill, S. Williams, K. Wiesinger, J. Ehleová, W. Kahler a další. Režie Iain Softley

Zakládajících členů kapely bylo pět: vedle Johna Lennona, Paula McCartneyho a George Harrisona s Beatles v počátcích hráli bubeník Pete Best a Lennonův kamarád z výtvarné školy, baskytarista Stuart Sutcliffe. Hamburské turné, jež začínající skupině sjednal Allan Williams od srpna 1960, znamenalo zásadní obrat v historii dosud neznámé kapely. Dnes legendární účinkování v klubu Kaiserkeller vybrousilo hudební styl Beatles, přestože tehdy hráli většinou převzaté skladby. Neopomenutelný vliv na mladé Brity mělo také setkání s hamburskou módní fotografkou Astrid Kirchherrovou, kterou na ně upozornil její přítel Klaus Voorman. Oba mladí Němci přivedli do klubu své intelektuálně založené přátele a Astrid pořídila sérii fotografií, jež dodnes patří k vůbec nejlepším svědectvím o počátcích Beatles. Ovlivnila také vizuální podobu skupiny pro příští roky, včetně jejich ikonických účesů.

Vedle hudebních výstupů tvoří hlavní osu vyprávění citový trojúhelník Lennon–Kirchherrová–Sutcliffe (v hereckém podání Iana Harta, Sheryl Leeové a tehdy začínajícího Stephena Dorffa), který vyústil v postupné Stuovo odcizování kolegům z kapely. Zakládající člen skupiny, nezadržitelně stoupající k popularitě, dal nakonec přednost malířské kariéře. Ve filmu nezazní ani jedna celá píseň Beatles. Hrají se zde jen skladby jiných autorů, jež měla skupina tehdy v repertoáru. Pro snímek je natočila skupina The Backbeat Band, složená z legend americké rockové scény konce 20. století – zpěváci Dave Pirner ze Soul Asylum a Greg Dulli z The Afghan Whigs, kytaristé Thurston Moore ze Sonic Youth a Don Fleming z Gumball, basový kytarista Mike Mills z R.E.M. a za bicími seděl Dave Grohl z Nirvany.

Napište nám