Neziskové organizace adventních koncertů 2019 byly vybrány. Je mezi nimi i pražský Kaleidoskop

Do letošního ročníku charitativní sbírky Adventních koncertů České televize se přihlásilo téměř sto neziskových organizací. Odborná porota z nich vybrala čtyři, které si výtěžek ze sbírky rozdělí. Ta loňská přinesla rekordní částku – více než jedenáct milionů korun.

Dvoukolovým výběrovým řízením úspěšně prošel olomoucký spolek Jdeme autistům naproti, který nabízí poradenství rodinám s dětmi s poruchou autistického spektra, zlínská Naděje, jež poskytuje služby seniorům a pacientům s Alzheimerovou nemocí, sdružení Exodus, které pomáhá zdravotně postiženým z Plzeňska, a již zmiňovaná pražská organizace Kaleidoskop věnující se lidem s poruchou osobnosti. Patrony jednotlivých koncertů se již tradičně staly osobnosti z řad České televize – Martina Hynková Vrbová, Jolka Krásná, Jiří Václavek a Marek Wollner.

„Charitativní akce České televize mají smysl, pomáhat je správné a je pro mě čest, že se mohu aspoň skromně zapojit. Kaleidoskop jsem si vybral proto, že je to jediná organizace, která poskytuje sociální a psychoterapeutické služby pro lidi s poruchou osobnosti. Je dobré si uvědomit, že jejich klientem se může v naší náročné době stát každý z nás,“ vypráví Marek Wollner, který je patronem pražské organizace.

„Je mi velkou ctí, že na tomto projektu mohu spolupracovat. Je to úžasná, mimořádná příležitost otevřít srdce a pomoci nebo podpořit ty z nás, kteří to opravdu potřebují,“ říká Jan Potměšil, který bude koncerty moderovat společně s Ester Janečkovou. Ta se na pracovní advent také těší a dodává, že letošní ročník čekají změny: „Více zapojíme účinkující i hosty, kteří k nám přijedou z jednotlivých neziskových organizací, pro které je koncert určen. To znamená, že nepovedeme besedu pouze se dvěma zástupci organizace. Často totiž na koncert dorazí i spousta klientů, a právě s těmi chceme dělat krátké vstupy."

Adventní koncerty se uskuteční v Praze, posluchači si na ně budou moci zajít do Břevnovského kláštera, Lorety, na Vyšehrad nebo do kostela svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně. Každý z koncertů bude Česká televize vysílat přímým přenosem. Tradice charitativních adventních koncertů trvá již od roku 1990. Za tu dobu se podařilo vybrat přes 207 milionů korun, a tím pomoci celkem 116 neziskovým organizacím, i s letošními jich bude 120.