Jedenáctiletý Tonda má jedinečnou vlastnost – od narození svítí. Jeho možná až přespříliš starostliví rodiče se ho snaží držet doma, aby jej ochránili před vnějším světem.
Režie: Filip Pošivač. Scénář: Jana Šrámková.
Tonda, Slávka a kouzelné světlo

Jedenáctiletý Tonda má jedinečnou vlastnost – od narození svítí. Jeho možná až přespříliš starostliví rodiče se ho snaží držet doma, aby jej ochránili před vnějším světem. To se změní ve chvíli, kdy se před vánočními svátky do jednoho ze sousedních bytů nastěhuje Slávka, tajemná dívka, která mu obrátí svět naruby. Tonda v ní získává první opravdovou kamarádku, před kterou může odhalit fantazijní svět ve svém polštářovém bunkru. Slávka zase Tondovi ukáže zázračnou baterku. Ta svým světlem dokáže z obyčejných věcí vytvářet úžasné obrázky a kouzelné světy, které vidí pouze oni. Tím začíná jejich dobrodružné pátrání po původu záhadných chomáčků tmy, které vysávají z jejich domu sluneční světlo. Tonda, Slávka a kouzelné světlo je film o tom, jaké je to být jiný, příběhem o přátelství a fantazii, o světle a tmě.

„Tonda je malý kluk, který od narození svítí, a proto ho jeho rodiče drží v izolaci. Při sblížení se Slávkou v ní pozná svou spřízněnou duši. Díky tomu v sobě najde ryzí odvahu a sílu a zachrání jejich přátelství nevídaným způsobem. Pod vlivem jeho činu je také Slávka schopna postavit se čelem svým potížím s rodiči. A my spolu s našimi hrdiny prožíváme přechod z dětství do nového životního období. Při práci na filmu mě zajímala témata jako schopnost sebe přijetí či tolerance jinakosti. Myslím, že to jsou karty, s kterými je třeba za všech okolností hrát." říká režisér filmu Filip Pošivač, který má s animovaným filmem bohaté zkušenosti. Je hlavním výtvarníkem oblíbeného animovaného seriálu Mlsné medvědí příběhy nominovaného na Českého lva. Věnuje se také knižní ilustraci, za kterou získal řadu významných ocenění. Mezi jeho nejlepší knihy patří Kuba Tuba Tatubahn, za kterou získal cenu Zlatá Stuha a byl zapsán na mezinárodní čestnou listinu IBBY – International Board on Book for Young People. Tím se dostal na seznam nejlepších světových ilustrátorů a autorů knih pro děti stejně tak jako například Jiří Trnka nebo Petr Sís.

Napište nám