Jesse Owens ve své době zlomil řadu rekordů, ale především pokořil nacistickou propagandu na jejím domácím stadionu. Sportovní životopisné drama v kanadské koprodukci (2016). Hrají: S. James, J. Sudeikis, S. Bantonová, C. van Houtenová, J. Irons, W. Hurt a další. Režie Stephen Hopkins

Životopisný film sleduje sportovní dráhu legendárního amerického atleta Jesseho Owense, který se mimo rekordní výkony na krátkých tratích a skoku do dálky proslavil také svou účastí na Olympijských hrách v Berlíně v roce 1936. James Cleveland Owens se narodil roku 1913 v Alabamě, s rodinou ovšem o pár let později odešli za lepším životem až ke kanadské hranici USA do Ohia. Děj filmu začíná Jesseho přijetím na Ohijskou státní univerzitu, kde se setkává se svým budoucím a dosti paličatým trenérem Larrym Snyderem. Přes obrovské úspěchy na celouniverzitním mistrovství se však Jessemu dostává jen málo uznání. Jako Afroameričan v dobách rasové segregace byl na každém kroku vydělován ze společnosti. S ostatními atlety sice závodil na stejných tratích, nikdy ale nemohl spát v témže hotelu jako jeho bílí soupeři, zajít se svým trenérem do restaurace nebo bydlet na koleji Ohijské univerzity. A ve chvíli, kdy se otevírají nominace na letní olympiádu, váhá, zda reprezentovat zemi, kde platí za občana druhé kategorie. Na druhou stranu se však může přímo postavit nenávistné ideologii nacistického Německa a zadupat do země Hitlerův sen o vítězství árijské rasy před zraky celého světa.

Sportovní drama v koprodukci Kanady, Německa a Francie vychází jednak z pamětí Jesseho Owense (Stephan James), soustředí se ale i na další historické figury té doby. Jedním z nich je Avery Brundage v podání Jeremyho Ironse, který se výrazně zasadil o to, aby Olympiáda v Berlíně vůbec proběhla, a později se stal předsedou Mezinárodního olympijského výboru. K vidění je také německá režisérka Leni Riefenstahlová (Carice van Houtenová), která na objednávku Třetí říše celé sportovní dění zachytila a sestříhala do dvoudílného filmového eposu Olympia (1938).

Napište nám