Film na motivy životního příběhu Václava Havla, odehrávající se v letech 1968 až 1989

Trailer

Trailer

Děj filmu se odehrává mezi roky 1968 a 1989 a zachycuje dlouhou cestu a proměnu hlavního hrdiny od lehkovážného a úspěšného dramatika šedesátých let, přes bojovníka za lidská práva v letech sedmdesátých až po vůdčí osobnost sametové revoluce a celosvětovou ikonu. Dějiny jsou ale až v druhém plánu, film Havel nabízí především velký, vzrušující a málo známý příběh, jakých není ve světě mnoho.

Slogan pak odkazuje na známé Havlovo motto. "Slogan "Co byste obětovali pro pravdu a lásku?" možná někomu přijde až příliš krásný v dnešní pragmatické, často až cynické době, ale mě se na Havlovi vždy nejvíc líbilo, že upřímně bojoval za pozitivní lidské hodnoty. A že pro ně dokázal přinést velké oběti, což je dnes velkou vzácností. Pro mě je dnes více než kdy jindy stále živá a inspirativní jeho velikost ducha, vykoupená velkým strádáním a utrpením, včetně mnoha let nespravedlivého pronásledování a věznění, při kterých se ale dokázali semknout se svojí ženou Olgou v pevný pár a vydržet vše až do šťastného konce,“ přibližuje režisér filmu Slávek Horák.

Portrét státníka nečekejte,“ varoval režisér Slávek Horák už během natáčení. Film Havel popisuje osobní život Václava Havla z jeho disidentských dob, ještě před tím, než se stal známou osobností a celosvětovou ikonou. Příběhu dominuje boj za pravdu a správnou věc, pronásledování, věznění a také milostné vztahy, vlastní pochyby a humor. V centru všeho je pak neobvyklý a o to silnější vztah s manželkou Olgou.

Václav Havel
prezident, dramatik

Václav Havel

* 5. 10. 1936

† 18. 12. 2011


Stopáž100 minut
Rok výroby 2019
 P
ŽánrFilm

Všechny koprodukční filmy České televize