V. Bellini: Norma

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Hvězdná sopranistka Sonya Yoncheva v titulní roli tragického milostného trojúhelníku o dvou dějstvích na libreto Felice Romaniho.
V. Bellini: Norma

Operní příběh tragické opery Norma italského skladatele Vincenza Belliniho je zasazen do starověké Gálie, kde Druidové žijí pod římskou nadvládou. Na počátku pronáší druidský kněz Oroveso (B. Sherratt), který je zároveň otcem nejvyšší kněžky Normy (Sonya Yoncheva), modlitbu. Ta by měla přinést odplatu římským okupantům. Druidové ovšem netuší, že Norma porušila jak slib panenské čistoty, tak i zradila svůj lid: měla milostný poměr s římským prokonzulem Pollionem (Joseph Calleja) – porodila mu dokonce dvě děti. Teď Pollione tajně přichází, ale ne aby navštívil Normu. Nedávno se totiž zamiloval do ještě mladší panenské kněžky Adalgisy (Sonia Ganassi). Druidové se shromažďují a Norma prohlásí, že čas k revoltě proti Římanům ještě nedozrál. Modlí se k bohyni měsíce za mír (Casta diva) a v duchu slibuje, že bude chránit svého římského milence před násilím. Když všichni odejdou, zůstává tu sama Adalgisa, aby se setkala s Pollionem. Dívka nemá tušení o jeho bývalém vztahu s Normou, ale je pronásledována pocitem viny kvůli své zakázané lásce. Pollione ji prosí, aby se zřekla svých posvátných slibů a uprchla s ním do Říma. Adalgisa nakonec souhlasí.

Další scéna se odehrává v Normině příbytku, kde kněžka s obavami vypráví své důvěrnici Clotildě (V. Borovko), že ji Pollione opustí, jakmile se vrátí do Říma. Pak zaslechnou, že se někdo blíží. Clotilda rychle odvede děti do úkrytu. Je to Adalgisa, která přišla, aby se se svou láskou svěřila nejvyšší kněžce. Norma si připomíná svůj vlastní příběh, takže s Adalgisou soucítí a zprošťuje ji jejích posvátných slibů. Ale tu se objeví Pollione a všichni si najednou uvědomí, jaké je jejich postavení v tomto milostném trojúhelníku. Norma zuří, avšak Pollione tvrdí, že se nevzdá své nové lásky, zatímco Adalgisa zděšeně prohlašuje, že by spíš zemřela, než by odešla s ním. Jak se toto drama zrady, nenávisti a nešťastné lásky rozvine, vypráví příběh Belliniho opery z roku 1831 na libreto Felice Romaniho podle francouzské literární předlohy Alexandra Soumeta.

Napište nám