Tragikomedie A. P. Čechova o otázkách umělecké tvorby a životních hodnotách (1976). Hrají: J. Karlík, V. Fialová, S. Nitrová, M. Středa, H. Kružíková, O. Slavík, I. Valešová a další. Kamera J. Kačírek. Divadelní režie Z. Kaloč

Na statek svého bratra Sorina přijíždí herečka Irina Arkadina. Tak začíná hra Antona Pavloviče Čechova „Racek“. Hra, která i když měla premiéru před více jak sto lety (1896), stále znovu a znovu oslovuje generace režisérů, inscenátorů, herců i diváků. Mění se kulisy, kostýmy; problémy hrdinů však zůstávají stále stejné.

V roce 1976 natočila brněnská televize záznam Racka činoherního souboru Státního divadla v Brně. Režisér Zdeněk Kaloč svěřil postavu úspěšného spisovatele Trigorina Josefu Karlíkovi.

Herci, který měl a má v brněnské činohře výjimečné postavení.

Josef Karlík, úspornými gesty i mimikou a výrazem očí, předvedl znamenitou studii žoviálního a falešně skromného člověka, který život nežije, ale zužitkovává, profesně na něm parazituje. Divadelní historička Eugenie Dufková o jeho výkonu psala jako o promyšleném koncertu hereckého umění. Právě proto jsme vybrali Racka jako dárek k hercovým osmdesátým narozeninám, které oslaví 19. 3. 2008.

Z desítek televizních i filmových postav Josefa Karlíka připomínáme postavu venkovského dědy malého Vaška (Jak dostat tatínka do polepšovny), kde exceloval v komediálním souznění s Tomášem Holým.

Napište nám