Účinkují

Jan Cina
Jan Cina

Standa Láník

Talentovaný a velmi ctižádostivý mladík, který touží být v životě úspěšný. A to navzdory likvidačnímu kádrovému profilu, jenž ho zatím pokaždé stáhl ke dnu. Standa v sobě navíc skrývá velké tajemství. Pro někoho traumatizující handicap, pro něj však překvapivá cesta ke kariéře. Píše se rok 1953. A Standa se ve službách Státní bezpečnosti stává mužem na špinavou práci. Je přesvědčen, že to jemu, jeho sestře a babičce nakonec přinese vysvobození z příkoří osudu, které je zatím tak nesnesitelně svírá.


Jenovéfa Boková
Jenovéfa Boková

Anežka Láníková

Sestra Standy. I ona doplatila na třídně nevyhovující minulost svých rodičů a nezbylo jí nic jiného, než vzít zavděk alespoň prací u popelářů. Žije s bratrem a babičkou v bytě, ze kterého je chce vyhnat soused „soudruh“ Štěpánský a je bez šance na lepší zaměstnání i budoucnost. Proto se svým přítelem Zdeňkem dospěje k rozhodnutí, že se pokusí dostat přes hranice na západ, kde chce začít nový a lepší život.


Emília Vášáryová
Emília Vášáryová

babička Božena Hrubá

Sourozenci jsou už dospělí a čím dál víc se projevují jejich rozdílné povahy. Babička si uvědomuje, že funkční rodinu jim nahradit nedokáže. Jen se po zmizení zetě a smrti své dcery ze všech sil snažila, aby dětem udržela domov. Ale síly jí pomalu docházejí.


Martin Finger
Martin Finger

kpt. Jindřich Korčák

Řídící důstojník StB, která má na starosti právě Standu a úkoluje ho. Je ke Standovi zdánlivě přátelský, ale ve skutečnosti je součástí soukolí moci, v němž aktivně řídí operace namířené zejména proti prominentním osobám, které komunisté potřebují zatknout a usvědčit z protistátní činnosti anebo vydíráním získat na svou stranu.


Adrian Jastraban
Adrian Jastraban

Karel Štěpánský

Domovník, zapálený komunista a člen vedení ONV v domě, kde bydlí také Láníkovi. Dobře ví o poskvrněné minulosti jejich rodičů. To je také důvod, proč se je všemi možnými způsoby snaží z bytu vyhodit. Neštítí se udávání, jen aby dosáhl svého. Udal neoprávněně Standovu a Anežčinu matku, ale svědomí ho netrápí. Žádné nemá.


Jan Nedbal
Jan Nedbal

Zdeněk Špork

Anežčin snoubenec, pracují společně u popelářů. Je potomkem šlechtického rodu, kterému komunisté zkonfiskovali veškerý majetek. Kvůli svému původu se stal třídním nepřítelem. Rozhodne se spolu s Anežkou emigrovat.


Luboš Veselý
Luboš Veselý

Prof. Viktor Hél

Postarší profesor matematiky na Karlově Univerzitě, který je mimo jiné zapojen do výzkumu pro stranu v nejvyšším státním zájmu. Režim nutně potřebuje talentované matematiky a fyziky. Profesor se i proto cítí bezpečně a dál si užívá života tak, jak byl zvyklý. A snaživý mladík Standa přesně zapadá do jeho plánů.


Pavel Batěk
Pavel Batěk

plk. Vladimír Kempný

Zástupce náčelníka Hlavní politické správy, do jehož kompetence spadá i vinohradské Divadlo československé armády, kam Standa jako elév nastoupil. Má se stát vojenským přidělencem na ambasádě v Curychu. StB ho ale podezírá, že chce vyvézt z republiky tajné bezpečnostní informace, proto na něj nasadí Standu, který nesnadný úkol splní na výbornou. Zbývá už jen nahrát jeho doznání, aby mohl být plukovník zatčen a usvědčen.


Elizaveta Maximová
Elizaveta Maximová

Marta Švarcová

Mladá, půvabná ambiciózní herečka z vinohradského souboru Divadla československé armády. Standu si velmi rychle oblíbí a chce jej dokonce svést. Časem se ale ukáže, že Marta má poměrně dobrý přehled o tom, co se v souboru i mimo něj děje. Podezřelé je to, odkud má tak důvěrné zprávy.


Judit Bárdos
Judit Bárdos

Eva Doležalová

Snaživá amatérská herečka z ochotnického divadelního souboru, který vede její otec. Standu miluje a snaží se mu to dávat najevo. Ale jejich případný vztah je v příkrém rozporu se Standovými ambicemi, jež jej nakonec ze souboru i od ní odloučí.