Celovečerní černá komedie debutujícího režiséra Michala Nohejla

Film vznikl na základě dávné humorné historky a vypráví příběh odehrávající se jedné všední noci v nejmenovaném městě v anonymním baru. Dnes je však navýsost aktuální.

V divadle probíhá oslava – možná po premiéře, možná po představení. Právě tehdy dovnitř vkráčí nezvaný host ve formě ruského vojáka. „Odehrává se to za normalizace, takže je to nenáviděná osoba, okupant,“ vysvětlil během diskuse Letní filmové škole 2020 režisér Michal Nohejl. „Herci se proto rozhodují, jak s ním naloží. Mohu vám prozradit jen to, že jak se dohodnou, jim určitým způsobem změní život.“

I když se snímek Okupace odehrává v období normalizace, neznamená to podle producentky Julie Žáčkové, že od něj mají diváci čekat historický dokument. „Možná budete překvapení, že je to chvílemi i trochu humorné. I my jsme byli při natáčení docela překvapení, že z toho vznikla komedie,“ říká Žáčková.

„Já osobně mám rád Švejka a historka o nezvaném hostovi mi přesně do švejkovského modelu zapadala. Ukazuje, jak my Češi fungujeme ve vypjatých situacích. Když máme bojovat proti nějakému zlu, tak nejdeme s flintou v ruce, ale uděláme si z toho trochu legraci,“ dodává Michal Nohejl.

Napište nám