Průvodci aktivním odpočinkem, Eva a Tomáš, přijíždějí k největšímu italskému jezeru vyzkoušet windsurfing a jízdu na katamaránu. Objevují zákoutí nejseverněji položených olivovníků a zkoušejí svoje horolezecké dovednosti. Bude to nebezpečné jako v Rakousku na ferratách?

Lago di Garda, říká se mu „Malé moře“, je nejen největší jezero v celé Itálii, ale také se pyšní jedinečným – pro prázdninovou rekreaci mimořádně příznivým – klimatem. Výrazně ho ovlivňuje teplé jižní proudění, jehož důsledkem se daří subtropické vegetaci v okolí a letní teploty dosahují hodnot téměř jako u moře. Jezero se modrá pod alpskými velikány, na jejichž svazích se v zimě lyžuje.

Lago di Garda lze ale také směle považovat za jedno z center lezení nejen v Evropě. Po úbočích, či v úplné blízkosti jezera, jsou rozesety desítky lezeckých oblastí pro začátečníky i závodní lezce. Eva a Tomáš tam potkávají českého průvodce Jirku, který žije v této oblasti přes dvacet let a zná všechny cesty, včetně těch, které tam nedávno vyznačil český mistr světa v lezení Adam Ondra.

Eva a Tomáš nás pak zavedou do historického sklepa, který z každé sklizně produkuje láhve nejprestižnějších olejů extravergine, jež dosáhly nejvyšších národních i mezinárodních ocenění. Přímý důkaz toho, že i za 46. rovnoběžkou se dá pěstovat extra panenský olivový olej, nejseverněji na celém světě. Toto území je jakousi středomořskou oázou v srdci Alp, kde rozmarýn, šalvěj a další aromatické bylinky vedle stoletých olivovníků obklopují jezero.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2018
 P ST AD HD
ŽánrDokument